DŚL 1N Wrocław - Głogów, Głogów

Typ aktywności: Motorowodniactwo, Spływy kajakowe
Typ konta: Architektura, Dla Rodzin, Historia, Przyroda
Długość trasy: 135.00 km
Czas podróży (w minutach): 40h
Stopień trudności: Trudny

SPŁYW KAJAKOWY WROCŁAW – GŁOGÓW (6 dni ok. 135 km)** (6 etapów z biwakami w: Wałach k. Brzegu Dolnego, Lubiążu, Ścinawie, Chobieni (gm. Rudna) i Wietszycach (gm. Pęcław)*
Jest to Ogólnopolski Integracyjny Spływ Kajakowy Środkową Odrą. Start z przystani na slipie przy ul. Rędzińskiej lub z Harcerskiego Ośrodka Wodnego ZHR przy ul. Długiej we Wrocławiu, a kończy się w Głogowie obok Mostu Tolerancji, na przystani LOK naprzeciw Kolegiaty Mariackiej.Należy podkreślić, że jest to jedyny wieloetapowy spływ kajakowy w kraju, który nie wymaga tzw. „przenosek” a więc przyjazny dla osób niepełnosprawnych, w tym także „wózkowiczów” oraz ludzi w wieku senioralnym, którym dźwiganie ciężarów jest zabronione. Spływ ten co roku odbywa się w dniach 10-15 sierpnia już od 2006 roku. Organizuje go Integracyjny Klub Kajakowy KAPOK Wrocław pod patronatem Marszałka Dolnego Śląska. Patronat ten podkreśla, że kajakarze przecinają Odrą najpiękniejsze nabrzeża i rejony przyrodnicze województwa dolnośląskiego. Uczestnicy spływu spotykają się z władzami i mieszkańcami gmin i powiatów, a także zwiedzają m.in. Uraz, ośrodki wypoczynkowe w Wałach, zespół pocysterski w Lubiążu, ścieżki przyrodnicze w Ścinawie, plener rzeźbiarski w Chobieni, eko muzeum w Wietrzycach i na koniec uczestniczą w imprezach związanych z prezentacją Ziemi Głogowskiej „W cieniu Kolegiaty”. Ten wielce atrakcyjny spływ gromadzi co roku 60 – 80 uczestników płynących na min 25 kajakach oraz łodziach motorowych. Spływ ma charakter głównie integracyjny i dlatego na każdym kajaku osoba niepełnosprawna płynie z opiekunem w miarę sprawnym. W spływie uczestniczą osoby z różnymi dysfunkcjami organizmu. Są wśród nich także osoby niedowidzące i niewidome, głuchonieme, osoby po dziecięcym porażeniu mózgowym, po amputacjach, a także korzystające z wózków inwalidzkich, czyli tzw. w-skersi. W zasadzie nie ma przeszkód zdrowotnych w korzystaniu z kajaka! Wręcz odwrotnie kajakarstwo to dyscyplina sportowo – turystyczno – rekreacyjna, która obok szeroko pojętej rekreacji może stanowić element profilaktyki i zabieg leczniczo – rehabilitacyjny. Wiosłowanie bowiem wzmacnia gorset około kręgosłupowi, utrzymując stawy i kręgi w stanie sprawności. A przy tym płynący odpoczywa na wodzie, w słońcu, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, często pod zielonym baldachimem drzew.

1 Brzeg Dolny

Brzeg Dolny położony jest na prawym brzegu Odry. Pierwsze osadnictwo pochodzi z VI–VIII w. W XV–XVI w. znany był z przeprawy na Odrze.