Wielkopolska bez barier 70 tras turystycznych dla osób niepełnosparwnych ( WLP),

Typ aktywności: Motorowodniactwo, Samochodowe, Spływy kajakowe, Spacer
Typ konta: Wydarzenia, Kultura, Dla Rodzin, Historia, Przyroda
Długość trasy: 9.99 km
Czas podróży (w minutach): 166h 30min
Stopień trudności: Łatwy


Szanowni Państwo Drodzy Wózkowicze, W-skersi! Oddajemy w Wasze ręce przewodnik turystyczny ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów.
Oddajemy w Wasze ręce przewodnik turystyczny ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów. Poprzez tę publikację chcemy pokazać miejsca i trasy oraz walory turystyczne regionu Wielkopolski. Przewodnik ma inspirować i zachęcać do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku. Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła nam prawie 3 miesiące. Liczne wyprawy w teren były konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów. Z różnych względów, głównie wynikających z możliwości lokomocyjnych i kondycyjnych, ludzie mniej sprawni fizycznie nie zawsze mogą docierać do wszystkich miejsc. Wycieczki przedstawione w przewodniku zostały sprawdzone również przez w-skersów. Opisane trasy mają długość od 1 do 27 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. W opracowaniu tym odeszliśmy o wariantu zależnego od przystanków komunikacji masowej (chociaż część tras takie możliwości stwarza), a ze względu na duży postęp w komunikacji samochodowej, stawiamy na transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary nisko pokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport koleją). W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji, staraliśmy się w tej publikacji opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Trasy zamieszczone zostały zweryfikowane w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także. Wybierając trasy, myśleliśmy również o seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni. Chcemy, aby ta publikacja pozwoliła im korzystać z dobrodziejstw turystycznych Wielkopolski. Powinna być inspiracją do aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu dla tych wszystkich, którym zdrowie nie pozwala na duży wysiłek i wyczyn w ekstremalnych warunkach, a którzy chcą nadal korzystać z uroków natury. Układ treści przewodnika oparty jest o powiaty. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach nasz przewodnik będzie wzbogacany o kolejne szlaki i trasy. Zapraszamy do Wielkopolski – regionu bez barier.

1 Aplikacja na telefon mobilny z Androidem

Przygotowane punkty obejmują trasy miejskie, plenerowe, wodne, w kopalni oraz samochodowe o 3 stopniach trudności oznaczone gwiazdkami * trasa łatwa, ** trasa średnia, *** trasa trudna.