DŚL 20A Strzelin (ok. 4,5 km*),

Typ aktywności: Spacer
Typ konta: Architektura, Kultura, Dla Rodzin, Historia
Długość trasy: 4.50 km
Czas podróży (w minutach): 2h
Stopień trudności: Łatwy


Miasto położone nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich należących do Przedgórza Sudeckiego oraz Niziny Śląskiej, 37 km na południe od Wrocławia.
Spacer rozpoczynamy od Dworca PKP przy ulicy Bolka I Świdnickiego. Stąd do pl. 1 Maja (ok 0,7 km). Następnie ulicą Wojska Polskiego ok. 300 m i skręcamy w prawo w pl. Pokoju. Po 100 m przechodzimy przez mostek na Oławie dla ruchu pieszego i ścieżką prowadzącą na wprost idziemy na Wzgórze Parkowe do Hotelu Maria (wieża widokowa). Schodząc po drugiej stronie wzgórza skręcamy w lewo w ul. Różaną i po 400 m dochodzimy do kościoła św. Jana Apostoła. Kościół gotycki murowany z kamienia, przed wejściem figura Jana Nepomucena. Z kościoła kierujemy się na północ ul. Staromiejską do ul. Wojska Polskiego. Przecinamy trasę nr 39 i ul. M. Kopernika przez most na Oławie, w prawo ul. Brzegową. Dalej po 100 m Baszta Prochowa a my skręcamy w lewo przejściem w murze (skrót) przez dawny zakład przemysłowy i przecinamy ul. Rycerską i Kościelną, a ul. M. Archanioła dochodzimy do Rotundy św. Gotarda (powstała ok. 1150 r.). Stąd w prawo ok. 100 m do Rynku przejściem dla ruchu pieszego pod blokiem. Tu na dawnym Rynku odnowiona wieża ratuszowa, stół sędziowski oraz Posąg Strzelca. Z Rynku wracamy w kierunku dworca przez narożnik południowo-zachodni ul. Książąt Brzeskich. Tutaj zabytkowy Dom Książąt Brzeskich oraz po lewej kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalej dochodzimy do ul. Rybnej i w prawo a po 100 m w lewo w ul. T Kościuszki. Z ronda 1 Maja ul. Bolka I Świdnickiego dochodzimy do parkingu i dworca PKP. Informacja: Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie, ul. Ząbkowicka 11, tel. 71 392 19 71,

1 Strzelin

Miasto położone nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich należących do Przedgórza Sudeckiego oraz Niziny Śląskiej, 37 km na południe od Wrocławia.