W-M 17B Olsztynek: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny (ok. 1,5 km*), Olsztynek

Typ aktywności: Spacer
Typ konta: Architektura, Kultura, Dla Rodzin, Historia, Przyroda
Długość trasy: 1.29 km
Czas podróży (w minutach): 2h 30min
Stopień trudności: Łatwy


Olsztynecki skansen należy do jednych z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1909 r., kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu.
Olsztynecki skansen należy do jednych z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1909 r., kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu. W latach 1910-13 wybudowano ok. 20 obiektów z XVIII-XIX w., reprezentujących budownictwo mieszkalne, sakralne, przemysłowe oraz gospodarcze. Na terenie muzeum znajdowały się także dwa obiekty archeologiczne. W 1937 r. ze względu na ograniczoność terenu Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego zdecydowano o przeniesieniu obiektów do Olsztynka, w którego okolicach znajdowało się mauzoleum prezydenta Rzeszy, feldmarszałka Paula Hindenburga. Translokacji dokonano w latach 1938-42. Muzeum dysponuje dziś terenem o powierzchni 94 ha. Posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 74 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX w. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 10 tys. egzemplarzy. Do tego zieleń oraz ożywiająca zwierzyna: konie, w tym koniki polskie z rodziny tarpanów, krowy, kozy, owce, króliki, ptactwo. Latem z powodu wyjątkowo dużego zainteresowania zwiedzających jest tu niezwykle rojno i gwarno, za to zimą skansen sprawia wrażenie oazy, w której czas jakby się zatrzymał lub upływał znacznie wolniej. Trasa spacerowa: Parking – ul. Leśna (kasa i wejście na teren skansenu) – skansen dostępny dla w-skersów Informacja: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, ul. Leśna 23, 11-015 Olsztynek, tel. 89 519 21 64, www.muzeumolsztynek.pl

1 Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego część 1

Olsztynecki skansen należy do jednych z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1909 r., kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu.